Jak spędzić wolną sobotę i bez żalu wrócić do domu

Powoli, powoli wiosnę widzę. Póki co oczyma mej wyobraźni, ale zawsze coś. Młodsze pokolenie wyłazi z grypy, starsze ze szpitala, idzie ku dobremu. I jeszcze zęby mleczne wyłażą. A ja mogę wreszcie się odrobić i wrócić do starych, dobrych nawyków startując od mojej ulubionej 4:30 rano (hmm… o tej porze roku to właściwie środek nocy).

Mój świat wraca do normy, a tymczasem miałam fajną przygodę. Trochę z rozpędu, trochę z przypadku a najbardziej ciekawości trafiłam na krótki warsztat organizowany przez Geek Girls Carrots,  prowadzony przez  Vladimira Alekseichenko pt. “Machine Learning od podstaw”.  Spodziewałam się trudnych chwil, z tematyką wyjątkowo ciężkiego kalibru. Ale co tam, myślałam sobie, nic nie jest w stanie zepsuć mi wolnej soboty:)

No i dałam się zaskoczyć. Nieno, łatwo nie było, moje możliwości percepcji zaczęły się zapychać gdzieś na początku trzeciej godziny (czyli w zasadzie w połowie, może nie jest ze mną aż tak źle:) Ale przede wszystkim w absolutne zdumienie wprawił mnie sposób prezentacji tematyki przez Vladimira i efekty, które dzięki temu osiąga. Dziedzina, cóż, szczególnie wdzięczna nie jest, algorytmy, mrówcza obróbka danych, numpy, statystyka, pandas, macierz, algebra, rety, myśli Magda sobie. To oczywiście prawda, ale warsztat Vladimira uświadamia, że to są tylko narzędzia (domyślnie – rzecz do ogarnięcia), ale najbardziej istotny jest sposób myślenia.

Vladimir przekazuje wiedzę o uczeniu maszynowym z perspektywy praktyka, co w magiczny sposób ułatwia zrozumienie skomplikowanych zawiłości. Zaczyna od przekazu nie tyle czym jest machine learning ale do czego służy i co dzięki niemu można osiągnąć. Pokazuje fajne, inspirujące przykłady, które można sobie przypominać ślęcząc jupyterem.

A propos case’ów – szczególnie w pamięć wbiły mi się dwa, pewnie ze względu na tkwiącą w nich ironię. Pierwszy dotyczy aplikacji testowanej przez Amazon, umożliwiającej robienie zakupów z pominięciem kolejki do kasy. Otóż mamy sklep, do którego wchodząc należy zbliżyć telefon do czytnika, po czym zrobić zakupy (co w tym przypadku oznacza wpakowanie sobie artykułów z półek bezpośrednio do plecaczka) i wyjść. W tym przypadku ironia polega na tym, że jest tyle chętnych by zaznać bezkolejkowych zakupów, że do owego sklepu ustawiają się kolejki.

Drugi przykład dotyczy stworzenia kobiecopodobnego robota humanoidalnego który rzecz jasna porusza się, wchodzi w interakcje, wykonuje podstawowe czynności, ale którego dodatkowo stać na autorefleksję w rodzaju postawienia pytania “kim jestem?”. I można by pomyśleć, że zupełnie zbędny był sequel “Łowcy androidów”, gdyby nie pewien gorzki, bardzo “z tego świata” smaczek. Ze względu na swoje wyjątkowe, humanoidalne cechy i umiejętności androidka otrzymała obywatelstwo Arabii Saudyjskiej zyskując tym samym większe prawa niż…. Saudyjki.

Po fazie inspiracji przychodzi czas na żmudne zadanka, cóż, życie:) Ale ok, przecież o to chodziło. Patrzę teraz na swoje notatniki i zadziwiam się, że tak dużo udało się przekazać w stosunkowo krótkim czasie. Pewnie, że wszystko to wymaga przetrawienia, na szkoleniu wszystko dzieje się szybko i naraz, ale zyskuje się to co najważniejsze – ogólne zrozumienie i praktyczną perspektywę.

Z warsztatu wyniosłam jeszcze jedną wartość. Z fazy inspiracji w głowie utkwił mi przykład japońskiej domowej asystentki, rodzaju wizualizacji IoT. Ów hologram zawiadujący mieszkaniem (a więc włączający światło przed powrotem domownika, buzik i ekspres do kawy przed obudzeniem etc.) zawiaduje dodatkowo emocjami swojego przyjaciela na przykład wysyłając mu esemesy z pytaniem kiedy wróci do domu, z informacją że wszystko już jest przygotowane, że czeka i… tęskni. Oj. No i jak na skrzydłach wróciłam do mojego ulubionego domu i moich ulubionych bliskich, choćby zaglutanych po sam pas.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s