Piąty element

SONY DSC

Czas na przedświąteczne porządki. Przynajmniej wirtualne, bo na tradycyjne chwilowo nie pozwala mi obniżenie przestrzeni międzykręgowych na szczycie kyphozy piersiowej:) Przyglądnęłam się krytycznie moim chaotycznym zapisom w Trello i postanowiłam nad nimi nieco zapanować. Był też już najwyższy czas na ponowne zdefiniowanie bliższych i dalszych celów, a tym samym najważniejszych aktywności i zapanowanie nad kalendarzem tak, by na każdy z tych obszarów przeznaczać systematycznie odpowiednią ilość czasu. Nie brzmi to może zbyt uroczo, ale czego się nie robi żeby zostać juniorem:) Zwłaszcza, jeśli na ten cel można realnie przeznaczyć maksymalnie 3 – 4 godziny dziennie.

Pierwszy obszar to projekty / zadania, nad którymi obecnie pracuję. Aktualnie są to zadanka algorytmiczne, TDD i projekty umieszczone na GitHubie doprowadzone do pewnego etapu, które chcę jeszcze rozwinąć. Mam na to pomysły, za to wiecznie nie mam czasu. Postanowiłam sobie, że nie porzucę ich tak brutalnie, ale regularnie będę do nich co jakiś czas wracać. Priorytet może nie najwyższy, ale wciąż w grze. W kolejce czeka zabranie się do kontrybuowania w projektach open source’owych, zacznę od wyszukiwania bugów w projektach polecanych dla początkujących typu https://github.com/MunGell/awesome-for-beginners. Jest szansa, że sprawa przyspieszy w ramach aktywności nr 5.

Drugi obszar to rozwijanie moich ekhm, programistycznych horyzontów. W tej grupie mieszczą się, patrzę na moją podręczną półeczkę, min. “Głowa do liczb” Barbary Oakley (do tej książki jeszcze wrócę, bo jest zachwycająco opytmistyczna), świeży a już bestseller “Zawód Programista” Macieja Aniserowicza no i nadambitne (oczywiście dla mnie) “Zrozumieć programowanie” Gynvaela Coldwinda. Poza półeczką aktualnie mam jeszcze “na podorędziu” kurs o algorytmach Khan Academy https://pl.khanacademy.org/computing/computer-science/algorithms/binary-search/a/implementing-binary-search-of-an-array, podcasty i vlog DevStyle https://devstyle.pl oraz fascynujący kurs “Internet History, Technology and Security” https://www.coursera.org/learn/internet-history/home/welcome.

Obszar trzeci to kilka kursów internetowych, które mnie wiecznie kuszą, min. na Pluralsight https://app.pluralsight.com/paths/skills, Udemy https://www.udemy.com/the-python-mega-course czy Data Camp https://www.datacamp.com/courses/intro-to-python-for-data-science.  Oprócz świetnie podanej piguły wiedzy mają jeszcze tę wartość, że przy okazji można podszkolić angielski.

Czwarty obszar, na który chcę wygospodarować sobie czas to wreszcie! kontakty międzyludzkie, czyli spotkania, meetupy i inne okazje do fajnego networkingu. I niniejszy blog:)

Piąta sprawa, obecnie z najbardziej napiętym grafikiem, to praca w ramach Tech Leaders.

Idea jest taka, żeby codziennie przeznaczyć 45 minut na każdy z tych obszarów. Na co dokładnie – to zależy. Od potrzeby, ilości czasu i nastroju. Tu zostawiam sobie zdrową swobodę. I będzie progres:)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s