No to zaczynamy!

SONY DSC

Zacznę może od wyjaśnienia nazwy tego bloga. Powody są póki co dwa, może jeszcze kiedyś coś wymyślę:) Otóż piszę sobie właśnie mały program w Pythonie, który roboczo nazwałam EarlyBird.

Z funkcjonalnego punktu widzenia umożliwia on skrzyknięcie się grupy osób na wspólne… no właśnie – oglądanie, podglądanie ptaków? Krótko mówiąc – bird-watching. Osoby zapisane do grupy otrzymują spersonalizowanego e-maila z informacją o ostatnio wprowadzonych do bazy danych obserwacjach, dokonanych w konkretnych hotspotach (źródło: eBird  https://confluence.cornell.edu/display/CLOISAPI/eBird+API+1.1) . Dodatkowo uczestnicy grupy mailingowej dowiadują się czy wśród najnowszych rekordów znajdują się gatunki, które grupa wytypowała jako swoje “must have”. Wiadomość zawiera również prognozę pogody (źródło: OpenWeatherMap https://openweathermap.org/api) i plan spotkania. Oczywiście, im dłużej z tym programem chodzę (bo nie zawsze myślę) tym więcej pomysłów i scenariuszy przychodzi mi do głowy. Więc do tego, mam nadzieję, jeszcze wrócę.

Ze strategicznego punktu widzenia uczę się w ten sposób ściągać dane z API (json, xml), mailingu, tłumaczenia pomysłu na kod i po prostu programowania. I to działa, zaczynam  na przykład powolutku rozumieć o co chodzi z tą hermetyzacją:)

I powód numer 2. Zdecydowana większość mojego kodu powstaje pomiędzy 4:00 a 6:30 rano, kiedy dom, dzieci, a ostatnio nawet kot jeszcze słodko i cicho śpią….

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s